Yoshihito Isogawa Kimdir? - Teknokta

Yoshihito Isogawa Kimdir?

Yoshihito Isogawa, LEGO® MINDSTORMS® EV3 Idea Book, LEGO® BOOST Idea Book ve daha birçok kitabın yazarı, Usta Yapıcıdır.  LEGO hareketli modeller oluşturma, LEGO tuğlalarını kullanarak eğitim atölyeleri ve etkinlikleri gerçekleştirmeye ek olarak, Japonya'daki World Robot Olympiad ve FIRST® LEGO® League turnuvalarında jüri olarak yer almaktadır.

LEGO® tuğlaları ile bir şeyler inşa etmeye nasıl başladınız?

4, 5 yaşlarımdayken ailem bana bir LEGO® seti satın aldı. O zamana kadar bloklarla oynamayı çok seviyordum ama markaları LEGO değildi. Birkaç sene sonra harçlığımı biriktirip LEGO® Technic serilerinin ilk versiyonlarından satın aldım. O zamandan beri LEGO® tuğlaları ile bir şeyler inşa etmekten keyif alıyorum.

En çok gurur duyduğunuz proje (veya projeler) hangisi? Nedenini açıklayabilir misiniz?

Seçim yapmak zor. Daha da önemlisi projelerimden ve kitaplarımdan esinlenen çocukların yaptıkları şeylere baktığımda gurur ve sevinç duyuyorum.

LEGO<sup>®</sup> MINDSTORMS<sup>®</sup> Education EV3
Yoshihito Isogawa, Mecanum Car

Yeni projeler için nereden esinleniyorsunuz?

Fikirler aniden aklıma geliyor. Çoğunlukla yürürken, banyoda dinlenirken veya kendimi iyi hissettiğim sabahlarda oluyor. O anda aklıma gelen fikre tutunuyorum.

Projelerinizi gerçekleştirme sürecinde kaç kez tekrar tekrar deniyorsunuz?

Neredeyse bitecek olan seviyeden mükemmel olan seviyeye kadar birçok kez tekrarlarım. Çoğu zamanımı projemi tamamlamak için kullanıyorum.

Proje oluşturma sürecinizi belgeliyor musunuz? Cevabınız evet ise nasıl ve neden

Proje oluşturma sürecimi belgelendirmem çünkü böyle yaparsam ona bağlı kalma ihtimalim doğar. Proje oluşturma süreci sürekli değişiklik gösterir. Bu esnekliğe sahip olmayı seviyorum

Proje oluşturma sürecinizde başarısızlıkla karşılaşıyor musunuz?

Bir başarısızlık (hedeften farklı olan hareket) başka bir projenin fikrinin kaynağı olur. Başka bir deyişle, ne kadar çok başarısızlık olursa o kadar çok fikrim olacak.

Başarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Basit Makineler
Yoshihito Isogawa, Even Balance

Dengeli. Çocuklar uygulamalı sergilerimde makinelerimle ve robotlarımla oynadıklarında projelerimin zayıf noktalarını görebiliyorum. Böylece, sergiden sonra geliştirebiliyorum. Dolayısıyla modellerim daha güçlü hale geliyor. Ayrıca çocuklar oluşturduğum projelerde yeni ve beklenmedik şekilde oyun yolları bulup beni şaşırtıyorlar. Çocukların modellerimle oynamalarını sağlamak benim için çok önemli.

Temellerin ötesine geçmeye hazır olan öğrenciler için, onları motive edecek aynı zamanda da bunaltmayacak hangi projeyi önerirsiniz?

Bazı öğrenciler “başkalarıyla rekabet etme” motivasyonu ile büyürler. Diğerleri “sevdikleri bir şeyi oluşturma” motivasyonu ile büyür. Öğretmenlerin / koçların bunu anlamaları ve öğrencilere uygun seviyede zorluklar sağlamaları gerektiğini düşünüyorum.

WeDo 2.0
Yoshihito Isogawa, WeDo Rudolph

Ben, “insanları şaşırtan bir robot” veya “kart ile bir şey yapan bir robot” gibi büyük bir tema vererek öğrencilerin kendi modellerini özgürce inşa etmelerini seviyorum.

En sevdiğiniz inşa tekniği nedir?

Model oluşturma konseptim, çocukların sahip olduğuna benzer koşullar altında "şaşırtıcı kreasyonlar" oluşturmak. Bu nedenle, çok sayıda parçaya sahip büyük modeller yapmıyorum ve elde edilmesi zor parçaları kullanmamaya çalışıyorum. Ayrıca, LEGO kitleri ile ilgili programlama uygulamaları dışındaki programları kullanmamaya çalışıyorum. Modellerim bu koşullar göz önünde bulundurularak oluşturulur. Sonuç olarak, umarım çocuklar onlardan esinlenirler.

Legoengineering.com için Yoshihito Isogawa ile yaptığı röportajı kullanmamıza izin verdiği için Asha Seshan'a teşekkür ederiz.
Special thanks to Asha Seshan for allowing us to use her interview with Yoshihito Isogawa for legoengineering.com.

Yoshihito'nun LEGO® WeDo modellerinden ilham almak için videoları seyredebilirsiniz.

WeDo Rudolph: LEGO® WeDo

WeDo Monkey: LEGO® WeDo

WeDo Inchworm: LEGO® WeDo

WeDo Grapple Truck: LEGO® WeDo

WeDo Spirograph: LEGO® WeDo

WeDo LINE TRACER: LEGO® WeDoYoshihito'nun LEGO®, LEGO® Teknik, LEGO® MINDSTORMS veya LEGO® WeDo çalışmalarını buradan takip edebilirsiniz.

Parça listeleri ve yapım talimatlarıyla ilgileniyorsanız, burayı ziyaret edebilirsiniz.


Kitaplarına ulaşmak için:

https://www.dr.com.tr/yazar/yoshihito%20isogawa
https://www.amazon.com/s?k=Yoshihito+Isogawa

Yoshihito Isogawa Kitapları

Yoshihito Isogawa Yoshihito Isogawa Yoshihito Isogawa Yoshihito Isogawa Yoshihito Isogawa Yoshihito Isogawa