Evde Kalın & Evde Yapın

LEGO® Education Akademi Türkiye

Ellerimiz düşündüğümüzden daha çok şey biliyor ve ellerimiz çalışırken beynimiz de çalışıyor!

Değerli Öğretmenler,

Öğrencilerinizle birlikte robotlar inşa ederek kodlama yapmak, LEGO® Education çözümlerini sınıflarınızda kullanarak öğrencilerinize hayatları boyunca hatırlayacakları bir öğrenme deneyimi sunmak ister misiniz? Anaokulundan liseye kadar her seviyede öğretmene ihtiyaçları doğrultusunda verilen eğitimlerle öğretmenler “sistematik yaratıcılık” kavramını derslerine dahil ediyorlar. LEGO® Education felsefesini öğrenmek, profesyonel gelişiminiz ve kariyerinizi geliştirmek için eğitimlerimize katılabilirsiniz. 

En yakın eğitim tarihlerini öğrenmek için tıklayınız.


LEGO® Education Akademi Türkiye Öğretmenlerimiz


Emine Bozkan

1968 yılında Denizli’de doğdu. Üniversiteye kadar Denizli’de okudu. İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Eğitim Fakültesi Fransızca Bölümünü tamamladı. Üniversite yıllarında başlayan bilgisayar ve programlama merakı onu yabancı dilden bilgisayar eğitimlerine yöneltti. 1990 yılında Escort Bilgisayar Satış Sonrası Bilgisayar Eğitimi ile eğitimlere başladı. 1994 yılında Futurekids Bilgisayar Eğitim Sistemleri’nden aldığı eğitim ile İlköğretim öğrencilerine ve yetişkinlere yönelik Bilişim Teknolojileri eğitimleri ve LEGO® MINDSTORMS® RCX seti ile K12 robotics atölye çalışmalarına başladı. 1996-1997 eğitim yılından itibaren bu çalışmalarını Bahçeşehir Koleji bünyesinde  bilgisayar dersi ve robotik kulüp öğretmeni olarak sürdürdü.  2005-2015 yılları asında  Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi, Bahçeşehir Anadolu Lisesi ve Bahçeşehir ilköğretim öğrencilerinin First LEGO® League (FLL - Türkiye’deki adıyla – Bilim Kahramanları Buluşuyor) turnuva takım koçluğunu yaptı.

Değişen Bilişim sektörü konusundaki bilgilerini güncellemek amacıyla 2010’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği – Bilgi Teknolojileri Sertifika Programı’nı tamamladı. 2014’te Danimarka’da LEGO® Education Academy STEM Öğretmen Eğitimcisi kursunu tamamlayarak  sertifikalı  LEGO® Education Akademi Öğretmen Eğitimcisi oldu.

LEGO® Education setleri ve First LEGO® League turnuvalarının sağladığı zengin öğrenme metodolojisini her çocuğun deneyimlemesini sağlamak için 2014-2015 eğitim  yılında İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi -  Üstün Yetenekliler Eğitimi Sertifika Programı kapsamında hazırladığı eğitimde robotik çalışmalarını içeren programı, 2015 yılında Bahçeşehir Okulları’nda Robotik dersi projesi olarak sundu. Onaylanan proje dahilinde 2015-2016 eğitim öğretim yılında Türkiye genelinde tüm Bahçeşehir  kampüslerinde Kodlama ve Robotik dersi programını hazırlama, öğretmen eğitimlerini verme ve 52 FLL takımının FLL turnuvalara katılım koordinatörlüğünü çalışmasını yürüttü.

Halen 21.YY becerilerine sahip, eğlenceli, kalıcı ve aktif öğrenmelerini sağlayan LEGO® Education sisteminin Türkiye genelinde daha çok öğrenci ve öğretmene ulaşmasını sağlamak amacıyla Teknokta (LEGO® Education Turkiye Distribütörü) bünyesinde devlet ve özel okullara danışmanlık hizmeti ve öğretmen eğitimleri vermektedir.


Harun Göker

1981 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi de İzmir’de tamamladıktan sonra istediği bölüm Türkiye’de olmadığı için üniversite öğrenimini Amerika’da, The Art Institute of Atlanta’da web tasarım üzerine tamamladı. Boş zamanlarında hobi olarak internetteki gezindiği sitelerde çıkan hataları kod olarak düzeltip site yöneticileriyle paylaştığından dolayı aldığı teşekkürler onu daha da motive etti. Türkiye’ye dönünce bir süre boyunca bir yandan hem çocuklara hem de yetişkinlere bilgisayar programları üzerine özel dersler verirken diğer yandan da bilgi teknolojileri ile ilgili bir şirkette çalıştı.

Bu işin hobi olarak kalmasına karar vererek işten ayrıldı ve LEGO® Education metodolojisiyle öğrencilerin bilgilenmesini, müfredat konularını öğrenmesini sağlayan smartkids adlı şirkette işe başladı. Bütün Dünya’da düzenlenen FLL (Türkiye’deki adıyla – Bilim Kahramanları Buluşuyor) turnuvalarının gelişmesinde ve organizasyonunda gönüllü olarak çalışmalar yaptı. Çocukların daha eğlenceli ve kalıcı, içten gelen bir öğrenim şekline kavuşmasını sağlamak amacıyla LEGO® Education değerlerini benimsedi ve okullarda katıldığı seminerlerde bilgilerini paylaştı.

Teknokta aracılığı ile Danimarka’da düzenlenen Uluslararası bir eğitim alarak LEGO® Education Academy Öğretmenlik sertifikasını aldı ve sayısız öğretmen ve veliye sertifikalı çalışmalar düzenledi. 2008 senesinden beri bu çalışmalarını Teknokta (LEGO® Education Turkiye Partneri) firmasında devam ettirmektedir. Çocukların Dünyayı değiştirdiğine inanan Harun Göker bu değişimin iyi yönde olmasını sağlamaya çalışmaktadır.


Sera Yöndem

1983 yılında İstanbul'da doğdu. Okul öncesi öğretmeni olan Sera Yöndem, üniversite yıllarında çalıştığı Smartkids (Gelişim ve aktivite merkezi) sayesinde LEGO®  tuğlalarının çocuklar üzerindeki olağanüstü etkisini ve gücünü keşfetti. Yaparak ve yaşayarak öğrenme ilkesine bağlı, farklı temalarla ilgili geliştirdiği içerikleri, okul öncesi çocukları ile bizzat uygulama fırsatı buldu.

Uzun yıllar Özel Ulus Musevi Okulları'nda okul öncesi öğretmeni ve Türkçe bölüm koordinatörü olarak görev aldı. Bu süreçte, Teknokta (LEGO® Education Türkiye Ortağı) aracılığı ile Danimarka’da düzenlenen uluslararası bir eğitime katılarak, sertifikalı LEGO® Education Akademi öğretmeni oldu.

Aldığı eğitimler sayesinde, otizmli, eğitilebilir zihinsel engelli, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü olan çocuklarla, ayrıca okul öncesi, ilkokula hazırlık ve ilkokulun ilk yıllarında algı ve dikkat becerilerinin gelişimine yönelik bireysel çalışmalar yapmaktadır. Çocukların ve kendi merakının doğrultusunda, farklı temalarla ilgili geliştirdiği, genel-kültür becerilerini destekleyici içeriklerini uyguladığı gurup dersleri, en keyif aldığı deneyimlerinden biri!

First LEGO® League, Türkiye’deki adıyla Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvalarını düzenleyen Bilim Kahramanları Derneği'nin gönüllüsü olarak, jüri koordinasyon ekibinde görev almaktadır.

Teknokta bünyesinde okul öncesine yönelik içerikler geliştirip, öğretmen eğitimlerine devam eden Sera Yöndem, bir yandan İstanbul Kültür Üniversitesi Temel Eğitim Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak "Oyun ve Oyuncak Tasarımı" dersi verirken, diğer yandan Ulus Özel Musevi Okulları'nda, bu kez sadece "Legocu" kimliği ile, LEGO® Education çözümlerini aktif bir öğrenme aracı olarak kullanmaya ve çocuklarla oyun oynamaya devam etmektedir. Çünkü kalıcı öğrenmenin, oyun yolu ile, yaşantıyla ve deneyimle gerçekleştiğine inanmaktadır.


Av. Zeki Devrim Sırdaş - Dokuz Eylül Üniversitesi

1977 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite eğitimini İzmir’de tamamladı. 1998 yılında Hukuk Fakültesi'nden mezun olarak serbest avukatlık yapmaya başlayan Zeki Devrim Sırdaş, 2009 yılında fen bilgisi öğretmeni eşi sayesinde tanıştığı FIRST etkinliklerinin ve LEGO® Education setlerinin çocuk ve gençlere sağladığı kazanımları fark ederek gönüllü olarak çeşitli ilköğretim okullarında FIRST LEGO® League takımlarına koçluk yapmaya başladı. FIRST LEGO® League etkinliğini Türkiye’de düzenleyen Bilim Kahramanları Derneği’nin İzmir şubesinin kuruluşunda yer aldı.

Yine Bilim Kahramanları Derneği tarafından İzmir’de düzenlenen Jr. FIRST LEGO® League fuarlarında gönüllü olarak gözlemcilik yaptı. Danimarka’da LEGO® Education Academy Öğretmen Eğitimi alan ve ülkemizde birçok öğretmen, öğrenci ve veliye LEGO® Education setlerinin eğitimini veren Zeki Devrim Sırdaş, maker fuarlarında çocuklara yönelik atölyeler düzenlemektedir. Halen birçok okula LEGO® Education setlerinin kullanımı ve içerik geliştirmesi konusunda danışmanlık yapmakta ve çocukların global sorunlara çözüm aradığı FIRST LEGO® League etkinliklerinde onlara rehberlik etmektedir.


Değer Eren Sırdaş

1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlkokulu Akşehir’de bitirdikten sonra İzmir’e geldi. Ortaokul, lise ve üniversite eğitimini İzmir’de tamamladı. 1999 yılında Ege Üniversitesi Fen Fakültesini bitirdi. 2000 yılında Uzay Kampı Türkiye’de çalıştı.

2001’de başladığı dershane öğretmenliği hayatına 2008’de son verdi. İzmir Batı Dershanesi onun için tam bir teori okulu oldu.

Öğrendiklerini biraz da pratiğe dönüştürmek ve çocuklarla birlikte yeni şeyler öğrenmek için 2008’de özel okul öğretmenliğine geçti.
LEGO® Education setleriyle işte tam da bu noktada haşır neşir oldu. FIRST LEGO® League (Bilim Kahramanları Buluşuyor) turnuvalarında takım koçu oldu. Bu sayede Dünyanın farklı yerlerinde yapılan turnuvalara katılma imkanı bularak buralarda yapılan çalışmaları gördü.

LEGO® Education setlerini kendi çabası ile fen dersi müfredatında kullanmaya çalışırken 2004’te Danimarka LEGO® Education Academy öğretmen eğiticisi kursunu tamamlayarak sertifikalı öğretmen eğiticisi oldu. Danimarka’dan döner dönmez anaokulundan 8. Sınıfa kadar 8 farklı seviyede STEM dersi müfredatı hazırladı ve uygulamaya başladı.

2016 yılında İzmir Sevinç Koleji'nde Türkiye’nin ilk LEGO® Education Innovation Studio’nun açılışında görev aldı. Aynı yıl İzmir Sevinç Koleji'nde gerçekleşen Jr.FLL fuarının koordinatörlüğünü üstlendi. Halen kendisi için en keyifli iş olan LEGO® Education setlerinin sınıfta kullanımı ve içerik geliştirmesi çalışmalarını yürütürken bu konuda öğretmen eğitimleri verip takım danışmanlığı da yapmaktadır.


Eğitimlerimizi kurumunuzda gerçekleştirmek için akademi@teknokta.com adresine e-posta ile başvurunuz.